Ray-Ban: všetko o tejto kultovej značke slnečných a dioptrických okuliarov

Slnečné okuliare Ray-Ban pozná takmer každý a to už po desaťročia, no málo kto pozná históriu tejto kultovej značky. Poďme si ju teda predstaviť.

Značka Ray-Ban vznikla v Amerike v roku 1937 a založila ju spoločnosť Bausch&Lomb.

Prvotným cieľom slnečných okuliarov Ray-Ban však nebola masová adaptácia a predaj pre širokú verejnosť. Spoločnosť Bausch&Lomb ich vytvorila pre amerických letcov, ktorí mali problém s ostrým slnkom, keďže lietali vysoko.

Pilotky Aviator a prvý nárast popularity

Prvé okuliare Ray-Ban vytvorené pre leteckú armádu, boli vyrobené z plastu a neskôr ich nahradil ľahký kov. Sklíčka boli zelené, pretože táto farba najlepšia tlmila slnečné lúče a zároveň biele mraky a modrú oblohu vo výške.

Vznikli tak dnes už kultové pilotky Aviator, známe svojimi sklíčkami v tvare kvapky a tenkými obrúčkami.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by EYEVIL-ľudský prístup online (@eye_vil) on

Kvôli autenticite sa tak okuliare začali objavovať aj v Hollywoodskych vojnových filmoch, kde si získali záujem verejnosti.

Ešte pred samotným Hollywoodom ich však prvýkrát spropagoval generál Douglas Macarthur. Novinári ho vyfotili, ako stojí na pobreží Filipín a hľadí do diaľky s pilotkami Ray-Ban na očiach.

Vďaka tomuto výtlačku novín sa o okuliare začala zaujímať aj verejnosť a armádne zložky a to nie len americké, ale aj francúzske.

Najväčší úspech modelu Wayfarer vďaka Hollywoodu

V roku 1952 pribudli k známym pilotkám aj dnes najpopulárnejšie luxusné okuliare Wayfarer a neskôr Clubmaster. Model Wayfarer navrhol Raymond Stegeman a vďaka ich jedinečnému, nezameniteľnému a nadčasovému vzhľadu nabrali rýchlo na popularite.

Celebrity ich začali nosiť nie len vo svojich filmoch, ale aj v súkromí. Využívali ich aj ako ochrannú bariéru pred fanúšikmi a paparazzi.

Slnečné okuliare Ray-Ban prežili mnohé krízy, ako aj tú najväčšiu v období Disco v 70. rokoch. Značku však vždy zachránil niektorý Hollywoodsky film, ktorý spôsobil obrovský dopyt po okuliaroch.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ray-Ban (@rayban) on

Najväčšiu popularitu zaznamenali v 80. rokoch minulého storočia, najmä vďaka hercovi Tom Cruise. Herec totiž pomohol výrazne zvýšiť predaje okuliarov Ray-Ban Aviator a Wayfarer, vďaka obsadeniu v úspešných filmoch, kde ich nosil.

Najväčší úspech zožal film Top Gun, po ktorom predaje okuliarov rapídne stúpli, no podobný úspech zaznamenali aj ostatné hercové filmy Risky business či Rain Man.

Nový model Wayfarer si našiel svoju obľubu aj v hudobnom priemysle. Kvôli veľkému dopytu tak značka začala pravidelne rozširovať svoju ponuku modelov.

Predaj značky a prvé dioptrické okuliare Ray-Ban

V roku 1999 predala firma Bausch&Lomb značku Ray-Ban spoločnosti Luxottica Group za 640 miliónov dolárov. Luxottica je monopol v oblasti slnečných a dioptrických okuliarov. Zastrešuje výrobu mnohých svetoznámych značiek ako sú D&G, Chanel, Prada, Armani, Versace a mnohé ďalšie.

V tomto roku spropagoval slnečné okuliare Ray-Ban ďalší kino hit, film Matrix a zo značky sa tak stal kult.

Od roku 2003 sa vyrábajú aj dioptrické okuliare Ray-Ban a to pre každého, teda deti, ženy a mužov.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ray-Ban (@rayban) on

Nadčasovosť okuliarov Ray-Ban poráža krátkodobé trendy

Vďaka dizajnovej nadčasovosti sú tieto okuliare obľúbené už po desaťročia a prekonali tak všetky krátkodobé trendy.

Značka sa prezentuje len tou najvyššou kvalitou a každý model okuliarov stelesňuje jedinečnosť životného štýlu. Preto sú také obľúbené vo svete celebrít, umelcov ale aj medzi širokou verejnosťou.

Slnečné okuliare Ray-Ban sú dodnes najpredávanejšími a najobľúbenejšími okuliarmi na svete. Každou sezónou sa objavujú nové kolekcie, ktoré udávajú každodennú módu.

Medzi najznámejšie celebrity, ktoré nosia okuliare Ray-Ban patrí Tom Cruise, Brad Pitt, Bradley Cooper, Kristen Stewart, Diane Kruger, Beyonce, Jennifer Aniston, Natalie Portman, ale aj Justin Bieber mnohí ďalší.

Slnečné ale aj dioptrické okuliare Ray-Ban v rôznych modeloch si môžete kúpiť v našom e-shope Eyevil.