Šošovky majú očiam pomáhať – ako si vybrať tie správne podľa potreby

open_article

Zlý výber nám môže viac uškodiť, ako pomôcť. Najčastejšie sa to stáva pri lacných slnečných okuliaroch alebo pri dioptrických okuliaroch zakúpených v supermarkete.

Lacné slnečné okuliare majú len čiernu fóliu bez ochranného UV filtra. Čierna farba rozťahuje zreničky viac, ako normálne a tým pádom prejde do oka viac škodlivého UV žiarenia.

Pri výbere slnečných alebo dioptrických okuliarov nie je dôležitá len značka a vzhľad. O mnoho dôležitejšiu rolu zohrávajú práve šošovky. Hlavne zo zdravotného hľadiska.

Okuliare nie sú len módny doplnok. Naše oči majú v prvom rade chrániť a pomáhať im. Ako si teda vybrať tie správne šošovky podľa konkrétnej potreby?

Šošovky k práci s počítačom

Všade okolo nás sú počítače, displeje a obrazovky. Pozeráme do nich denno-denne a často si ani neuvedomujeme, ako to škodí našim očiam. Dôvod je modré svetlo, ktoré vyžarujú všetky displeje a obrazovky. Vystavovanie sa modrému svetlu urýchľuje tzv. starnutie očí. To znamená vysúšanie očí a výskyt zákalov, ktoré oslabujú zrak.

Našťastie existujú šošovky, ktoré dokážu modré svetlo úplne pohltiť a do oka sa teda nedostane vôbec. Ide o technológiu Crizal Prevencia, ktorá dokáže zastaviť modré svetlo, no zároveň prepúšťa normálne svetlo.

Vďaka okuliarom so šošovkami Crizal Prevencia môžete pozerať do displejov aj celé hodiny. A to bez ujmy na zdraví vašich očí. V dnešnej technologickej dobe sú tieto šošovky viac než potrebné. Je to nutnosť.

Šošovky na ochranu pred slnkom

Akékoľvek tmavé okuliare spríjemnia pobyt na slnku. A veľa ľudí si myslí, že to stačí. Pri slnečných okuliaroch tak pozerajú len na vzhľad. Neuvedomujú si, že priame slnečné lúče sú pre oko nie len nepríjemné, ale aj škodlivé. Na svedomí to má UV žiarenie.

Slnečné okuliare by mali mať vždy šošovky s ochranným UV filtrom, ktorý toto žiarenie neprepustí do oka. Aj 5 eurové slnečné okuliare zastavia žmúrenie očí zo slnka, no nezastavia prechod UV žiarenia. Práve naopak, ešte ho zvýraznia, keďže rozširujú zreničky.

Šošovky pre jasné videnie vodičov

Vodiči, ktorí nosia dioptrické okuliare zvyknú mať problémy so šoférovaním. Vyhýbajú sa šoférovaniu v noci a počas slabého svetla. Vďaka špeciálnym šošovkám EyeDrive s technológiou Reflect Control to tak viac nemusí byť.

Šošovky zmierňujú dráždivý efekt spôsobený striedaním zdrojov svetla. Taktiež zvyšujú kontrast počas zlých svetelných podmienok, čím zlepšujú viditeľnosť.

Tieto šošovky mal používať každý vodič, ktorý potrebuje jasné videnie nie len počas dňa, ale aj v noci.

Fotochromatické šošovky prispôsobujúce sa svetlu

Šošovky s technológiou Transitions signature prispôsobujú vaše oči svetelným podmienkam. Či už ide o interiér alebo exteriér.

Šošovky sa prispôsobujú svetlu tak, aby do očí dopadalo vždy optimálne množstvo svetla. Bez ohľadu na svetelné podmienky, teda či už je slnečno alebo sa zmráka.

Táto technológia je tzv. univerzálna, keďže dokáže filtrovať akékoľvek svetlo, aj to škodlivé. Dokonale sa prispôsobí vašim očiam a prepustí do nich len to, čo potrebujú.

Okuliarové šošovky sa rok čo rok inovujú, aby dokázali oči čo najlepšie ochrániť a zároveň im pomáhať. Šošovky by ste si mali vyberať vždy podľa vašich potrieb a neprehliadať ich skutočný význam, teda zdravie očí.

Pri výbere sa poraďte s lekárom alebo očným optikom. Všetky spomenuté okuliarové šošovky si môžete zakúpiť aj u nás a s výberom Vám radi pomôžeme.

podobné články

  • ig

Najčítanejšie články

Zadaním Vášho e-mailu súhlasite s odberom noviniek zo stránky eyevil.sk